Kušadasis
- Visos kelionės
ITAKA kainomis!
- Puiki galimybė įsigyti
kelionę išsimokėtinai!
- Daugelį viešbučių aplankėme patys!
- ITAKA Lenkijoje
Nr. 1
Apie kryptį
Kušadasis - nedidelis kurortinis miestelis Aidyn provincijoje, Egėjo jūros įlankoje, paukščio formos pusiasalyje. Iš vienos pusės skalaujamas jūros, iš kitos supamas Kaz Dağı kalnų. Miesto pavadinimas “Kuşadası” susideda iš žodžių “kuş” (paukštis) ir “ada” (sala). Taip miestas vadinamas nuo 20-ojo amžiaus pradžios, o toks pavadinimas miestui teko todėl, kad, žiūrint nuo jūros pusės, pusiasalis primena paukščio galvą. Šiandien vietiniai gyventojai miestą dažnai vadina tiesiog Ada. Kušadasis yra aoie 95 km iki Izmiro, trečiojo pagal dydį Turkijos miesto, ir 70 km iki Aydino regiono centro. Kušadasyje yra tipiškas Viduržemio juostos klimatas su karštomis vasaromis ir švelniomis žiemomis, o tai užtikrina ilgą turizmo sezoną. Kušadasis yra vienas pagrindinių Turkijos kruizinių laivų uostų.
Šiandien Kušadasis yra vienas iš rafinuočiausių Turkijos poilsio centrų, puiki vieta atostogoms su puikiais smėlio paplūdimiais ir skaidriu lyg stiklas vandeniu. Daugelyje miesto centre pajūryje esančių senųjų miesto namų dabar įrengti jaukūs restoranai ar kavinės. Kurortiškai gyvas, šiuolaikiškas, gana europietiškas, bet vistiek turkiškų tradicijų ir atmosferos pilnas gyvenimas kartu su išlikusiais senojo miesto griuvėsiais, sukuria ypatingą miesto atmosferą.
Ką verta pamatyti Kušadasyje
Šis miestas dar vadinamas muziejumi po atviru dangumi, nes čia gausu iki mūsų dienų puikiai išsilaikiusių architektūrinių paminklų. Čia siūloma bene plačiausia ekskursinė programa visoje Turkijoje: Kušadasis tiesiog apsuptas tokių antikinių miestų kaip Efesas su puikiai išsilaikiusiomis gatvelėmis, pastatų griuvėsiais ir Celso biblioteka; Pirėnė, kur galima pamatyti Atėnės šventyklą; Miletas, kurį per amžius garsino filosofas Falesas, ir Didimai su puikiąja Apolono šventykla. Norintiems dienos išvykų - kruizai laivu Kušadasio pakrante ar į Samos salą Graikijoje; į vieną gražiausių pasaulyje istorinių miestų ir laikomu vienu iš pasaulio stebuklų Efesą; paskutinę mergelės Marijos gyvenimo vietą netoli Selčuko; į visas septynias Apokalipsės bažnyčias; trečią pagal dydį Turkijos miestą Izmirą, pačių turkų vadinamu europietiškiausiu kurortu Turkijoje. Ir tai tik dalis vertų pamatyti ir aplankyti įdomybių ir įžymybių, kurias labai lengva pasiekti iš Kušadasio.
Turistų pamėgta Artemision šventykla yra žinoma kaip viena iš septynių stebuklų Antikos pasaulyje. Ji buvo pastatyta Efezo srityse ant lygios žemės, kuri per šimtmečius virto pelke. Šiandien galima pamatyti tik šios šventyklos marmurinius griuvėsius. Šventykla buvo laikoma medžioklės ir laukinės gamtos simboliu. Radiniai iš kasinėjimų eksponuojami Selcuk muziejus.
Taip pat populiarus turistinis objektas, netoli Kušadasio – Afrodisias, kuris turi tiek neįtikėtiną istorinį turtingumą tiek gražų gamtos peizažą. Afrodisias buvo ,,Karų miestas‘‘ pavadintas grožio ir meilės, Afroditės, kurio ištakos iš hetitų ir Frigų kultūrų deivės vardu. Šiandien Afrodisias garsėja prabangių skulptūrų muziejais. Per pastaruosius 35 metų nuolatinius kasinėjimusd ienos šviesą išvydo Afroditės šventykla, amfiteatras, pirtys su marmurinėmis grindimis, Agora ir stadionas. Šiandien galima pamatyti: stadioną, kuris galėjo talpinti 30 000 žmonių; Afroditės Šventyklą; buvusių vyskupų gyvenamąją vietą; Odeon, kuris turėjo 1700 sėdimų vietų; Hadrian Vonias, kurios buvo pastatytos 2-ąjį šimtmetį per Hadrian viešpatavimą; Portiko Tiberius pastatą, kuris galbūt buvo gimnazija su mokomuoju rajonu; teatrą, kuris turi 8000 sėdimų vietų, Tetrastoon, susitikimo vieta, apsupta mažų parduotuvių; teatro Vonios, kurios nebuvo visiškai iškastos ir Sebasteion šventovė, kurioje buvo meldžiamasi karaliams.
Aktyvus poilsis
Netoli Kušadasio yra Dilek nacionalinis parkas. Čia net septynis mėnesius nuo balandžio iki lapkričio galite mėgautis gamta, pasivaikščioti, iškylauti, taip pat paplaukioti. Parkas atidarytas nuo 09.00 iki 20.00 kasdien. Gruodžio arba sausio mėnesisias, paprastai sekmadieniais (apie 15 d.) vyksta kupranugarių imtynės. Šis festivalis sutampa su kupranugarių veisimosi sezonu, todėl imtynių priežastis – konkuruoti dėl patelės dėmesio.
Norintieji tingiai gulėti paplūdimyje ir mėgautis saule bei jūra, gali rinktis iš daugybės puikių paplūdimių tiek miesto centre, tiek ir tolėliau. Mėgstantiems aktyvų poilsį pajūryje vandens pramogos – burlentės, vandens slidės, buriavimas, nardymas. Po dienos saulės vonių, norintiems pasimėgauti vakariniu miesto gyvenimu, daugybė jaukių parduotuvėlių bei gausybė turtinga turkiška virtuve bei išskirtinai jaukiu ir maloniu turkišku aptarnavimu pasitinkančių barų ir restoranų. Norintieji išsišėlti gali traukti į naktinių klubų pilną gatvę, taip ir vadinamą Barų Gatve – “Barlar Sokağı” ar rinktis vieną iš daygybės paplūdimio klubų.
Kada geriausia skristi į Kušadasį?
Turistinis sezonas šioje pakrantės vietoje prasideda balandžio viduryje ir vidutiniškai trunka iki spalio vidurio. Pavasarį ir rudenį oras yra švelnesnis ir nepaisant retų kritulių, oras labai tinkamas įvairioms ekskursijoms. Dauguma turistų čia atvyksta nuo birželio vidurio iki rugpjūčio pabaigoje, kai oro temperatūra viršija 30 ° C, tačiau dėka jūros vėjo ir netoliese esančių pušynų nėra taip karšta. Vykstant į ekskursijas vasarą, reikia prisiminti, kad oro temperatūra kyla tolstant nuo jūros į šalies gilumą.
Kokia Turkijos valiuta ir kokios yra orientacinės kainos?
Turkijos valiuta yra turkiška lyra (YTL), 1 turkiška lyra lygi 100 kurušų. Beveik visuose miestuose yra valiutų keityklos, viešbučiuose ir kai kuriose parduotuvėse pinigai pirkėjams taip pat keičiami, tačiau nepalankiu kursu. Neturėtų kilti problemų atsiskaitant ir kreditine kortele, nes daugelyje vietų ją taip pat priima. Palyginant su mūsų kainomis, čia yra brangesnis benzinas. Maistas ir kitos kasdieninio naudojimo prekės yra pigesnės nei daugelyje Europos valstybių. Dauguma daržovių ir vaisių yra auginami Turkijoje, todėl jie visada švieži ir pigūs. Turkijoje kainos labai skiriasi palyginus kainas tarp viešbučių parduotuvių, bei kurortų parduotuvių su turgaus kainomis.
Kur ir kokius suvenyrus įsigyti Kušadasyje?
Parduotuvės paprastai dirba nuo 9.00 - 13.00 val. ir nuo 14.00 - 19.00 val. Mažos parduotuvės kartais dirba ilgiau, tačiau griežtų darbo laiko taisyklių nėra, tačiau suvenyrus geriausia pirkti turguje, nes čia yra didesnis jų pasirinkimas, be to galima nusiderėti mažesnę kainą. Dažnas poilsiautojas iš Turkijos parsiveža kaljaną(vandens pypkę), vario, sidabro arba aukso gaminių, rankomis austų audinių, saldumynų prieskonių ir be abejo mėlyno stiklo akį (boncuk), kuri kaip sakoma saugo nuo blogio.
Kokiai laiko juostai priklauso Turkija?
Turkija priklauso tai pačiai laiko juostai kaip ir Lietuva.
Kokiu transportu važinėti Kušadasyje?
Nebrangus ir dažnai kursuojantis transportas Kušadasyje yra maršrutiniai autobusiukai (dolmušai). Taksi(geltonos spalvos) paslaugos yra brangesnės, be to įsėdus į taksi vairuotojui reikia priminti, kad jis įjungtų taksometrą, nes dauguma taksi vairuotojų linkę sukčiauti ir padidinti kainą. Nuomotis automobilį Turkijoje gali asmuo, sulaukęs 21 m. ir turintis tarptautinį vairuotojo pažymėjimą. Išvykstant į ilgesnę kelionę, dėl savo pačių saugumo, vertėtų apie kelionės maršrutą ir sugrįžimo laiką informuoti viešbučio administraciją. Iš Kušadasio uosto kelis kartus per dieną išvyksta keltai į Cesmę bei Samos.
Kokie paplūdimiai yra Kušadasyje?
Kurortas turi smėlėtą paplūdimį, kuris vietomis yra siaurokas. Į pietus nuo Kušadasio išilgai visą pakrantę, apie 22 km. tęsiasi platus, padengtas smėliu pagrindinis regiono paplūdimys.
Prie aukštesnės kategorijos viešbučių paplūdimiai žymiai skiriasi nuo tipiškų miesto paplūdimių, todėl pasirenkant viešbutį būtina pasitikslinti kokį jis turi paplūdimį.
Kokie yra muitinės apribojimai Turkijoje?
Į Turkiją galima įvežti 2 l alkoholinių gėrimų, 600 vnt. cigarečių. Draudžiama iš šalies išvežti senovinius istorinę vertę turinčius daiktus. Išvežant naujus kilimus, būtinas pirkimo čekis, senovinius daiktus - spec. muziejų valdybos išduotas sertifikatas.